Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р.
Нещодавно Уряд прийняв постанову, якою вніс зміни у порядок призначення виплат на проживання для ВПО.
З 1 березня 2024 року виплати буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів, які належать до найбільш вразливих категорій. Щоб підтримати їх, ще на 6 місяців, автоматично, продовжуються виплати для ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:
- для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік – у постанові);
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.
Проте значна кількість ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців, після подання нової заяви.
Розповідаємо, хто саме.
Право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають:
● малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
● вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
● людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.
Держава надає додаткову підтримку батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей. Тому за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9444 грн:
● для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
● або сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах).
Такі сім’ї отримають допомогу, якщо проживають на території, де ведуться чи можливі бойові дії.
Родини, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн) – також можуть подати заяву і отримувати виплати протягом наступних півроку.
Також за заявою допомога продовжується:
● якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають особи:
● які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;
В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.
Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р. за заявою
Якщо ви належите до однієї з зазначених категорій, – виплати будуть призначені АВТОМАТИЧНО на 6 місяців, заяву подавати НЕ потрібно
● пенсіонери, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
● особи з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю до 18 років, тяжкохворі діти (детальний перелік – у постанові КМУ №94);
● діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа віком до 23 років, батьки-вихователі і прийомні батьки.
Якщо ви не належите до вищезазначених категорій, можна скористатися алгоритмом і перевірити, чи маєте ви право для призначення виплат за заявою ще на 6 місяців:
1. Ви проживаєте на тимчасово окупованій території?
якщо так - виплати не призначаються
якщо ні - див. питання 2
2. Чи належите ви до осіб, що здійснювали суттєві витрати або мають у власності житлове приміщення, більше ніж 13,65 м2 на одного члена сім’ї, розташоване в інших регіонах, ніж ті, з яких виїхали (які не є окупованими і не ведуться бойові дії)? (перелік витрат визначений Постановою КМУ № 332, додається)
якщо так– виплати не призначаються
якщо ні - див. питання 3
3. Чи належите ви до наступних вразливих груп? (категорії зазначені у п.134
постанови КМУ № 94 від 26.01.2024)
- вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС);
- звертаєтесь в інтересах малолітньої дитини, яка прибула без супроводу законного представника
якщо так – виплата продовжується на 6 місяців
якщо ні – див. питання 4
4. Дохід* на одну особу у вашій сім'ї перевищує 9 444 грн?
якщо так – виплата не призначається
якщо ні– див. питання 5
*доходом може вважатися, наприклад, заробітна плата, прибуток, для пенсіонерів – пенсія
5. Чи є ви працездатною особою?
якщо ні і ви є особою, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та/або отримує державну соціальну допомогу – виплата продовжується на 6 місяців
якщо так – див. питання 6
6. Ви перемістились (повторно перемістились) з тимчасово окупованих територій або зони можливих бойових дій після 01.01.2022 р.? (перелік територій визначений Наказом Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022 р.)
якщо ні – виплата не призначається
якщо так – див. питання 7
7. Чи ви здійснюєте догляд за кимось з вразливих груп населення?
- особа з інвалідністю I групи;
- дитина з інвалідністю до 18 років;
- особа з інвалідністю I чи ІІ групи внаслідок психічного розладу;
- за особою, яка досягла 80-річного віку;
- за дитиною, хворою на тяжкі захворювання (детальний перелік – у постанові КМУ №94)
якщо ні – перейдіть до пит. 8.
якщо так – виплата продовжується на 6 місяців
8. Чи є у вашій сім'ї діти?
якщо ні – виплата не призначається
*якщо вашій дитині більше 14 років і ви працюєте - допомога не призначається
якщо так:
- і ваші діти навчаються в закладах освіти, у т. ч. вищих навчальних закладах – див. питання 9
- і вашим дітям до 14 років – див. питання 10
- і вашим дітям до 14 років або в сім'ї виховується троє чи більше дітей до 18-ти років та вони не можуть відвідувати навчальні заклади офлайн – див. питання 11
9. Чи знаходитесь ви на обліку в центрі зайнятості?
якщо так – виплата продовжується на 6 місяців
якщо ні – виплата не призначається
10. Ви працевлаштовані?
якщо так – виплата продовжується на 6 місяців
якщо ні – виплата не призначається.
11. Ваша сім'я проживає на території (можливих) бойових дій? (перелік територій визначений Наказом Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022 р.)
якщо так – виплата продовжується на 6 місяців
якщо ні – див. питання 12
12. Ваша дитина/діти відвідує/ють садочок або школу офлайн?
якщо так, відвідує/ють школу або садочок офлайн – виплата не призначається
якщо ні, вчиться онлайн/у змішаному форматі або не відвідує,ють садочок через відсутність місць – виплата продовжується на 6 місяців.
Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р.
1. Ви проживаєте на тимчасово окупованій території?
якщо так - виплати не призначаються
якщо ні - див. питання 2.
2. Чи ви отримували виплати на 1 лютого 2024 р.?
якщо так – див. питання 3.
якщо ні - перевірте, чи ви належите до категорій, яким виплати можуть бути продовжені за заявою.
3. Чи належите ви до однієї з цих категорій?:
а) особи з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти (детальний перелік – у постанові);
б) діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
в) пенсіонери;
якщо так, належите до категорій а) або б) – див. пит.4
якщо ні, не належите до категорій а) або б) – перевірте, чи ви належите до категорій, яким виплати можуть бути продовжені за заявою.
якщо так, пенсіонер – уточнююче питання – Розмір вашої пенсії вище чи нижче 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність)?
якщо нижче 9 444 грн– виплати призначаються автоматично на 6 місяців
якщо вище 9 444 грн – виплата не продовжується
4. Чи здійснювали ви суттєві витрати (понад 100 тис. грн) або маєте у власності житло більше ніж 13,65 м2 на одного члена сім’ї, розташоване в інших регіонах, ніж ті, з яких виїхали (які не є окупованими і не ведуться бойові дії)? (перелік витрат визначений Постановою КМУ № 332, додається)
якщо так – виплати не призначаються
якщо ні - призначаються автоматично на 6 місяців
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)